BERATI FOREVER
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Qeveria(Kabineti) Vazhdim

Shko poshtė 
AutoriMesazh
SeRiOuSbOy
Antar i Forumit
Antar i Forumit
SeRiOuSbOy

Numri i postimeve : 53
Vendodhja : Europe
Registration date : 11/06/2008

Qeveria(Kabineti) Vazhdim Empty
MesazhTitulli: Qeveria(Kabineti) Vazhdim   Qeveria(Kabineti) Vazhdim EmptyFri Sep 26, 2008 2:00 pm

*Genc Ruli-Minister I Ekonomise,Tregtise Dhe Energjitikes
Tel: +355 4 228442
E-mail: gruli@mete.gov.al

Tė dhėna personale

Kombėsia
Shqiptare

Datėlindja
11.04.1958

Statusi civil
Martuar

Gjuha Amtare


Shqiptare

Edukimi

1977 –1981
Diplomuar nė Fakultetin e Ekonomisė, Universiteti Tiranės

1978 –1982
Diplomuar nė Fakultetin Juridik, Universiteti Tiranės

1986
Mbron gradėn shkencore “Doktor nė Ekonomi”, Fakulteti i Ekonomisė, Universiteti i Tiranės

1994
I jepet titulli Profesor, Fakulteti i Ekonomisė, Universiteti Tiranės

Eksperienca pune

1996 – aktualisht
Pedagog i Kontabilitet, Fakulteti Ekonomik, Universiteti i Tiranės

1996 – aktualisht
President, Instituti i Studimeve Bashkėkohore

1992 – Maj 2005
Kryetar i Kėshillit Mbikėqyrės, Instituti i Sigurimeve (INSIG).

1994 – 1996
Kryetar i Komisionit Parlamentar tė Ekonomisė dhe Financės

1991-1996
Anėtar i Komitetit Ekzekutiv tė Praktikes Parlamentare tė Lindje - Perėndimit, Amsterdam, Holandė

1992 – 1993
Ministėr i Financave dhe Ekonomisė

Qershor–Dhjetor 1991
Ministėr i Financave, Qeveria e Stabilitetit

1982 – 1990
Pedagog i Financės dhe Kontabilitetit, Fakulteti Ekonomik, Universiteti i Tiranės

Angazhime tė tjera

-Anėtar Bordit Botues i Revistės “Studime tė Europės Jug-Lindore dhe Detit tė Zi”
-Anėtar i Bordit Kėshillimor i “Qendra Kėrkimore e Europės Jug- Lindore”, Selanik
-Zv/ President i Komitetit Olimpik Kombėtar Shqiptar

*Enkelejd Alibea-Minister i Drejtesise
Tel: +355 4 259384
E-mail: kabineti@justice.gov.al

Tė dhėna personale
Kombėsia Shqiptare
Datėlindja 1 1 - 09 - 1973
Statusi civil I MARTUAR, (dy femije)

Gjuha Amtare
Shqiptare

Gjuhė tė tjera
Anglisht
Frengjisht
Italisht

Edukimi Arsimor
1988-1992 Shkolla e mesme e pergjitheshme “Qemal Stafa” Tirane
1993-1997 UNIVERSITETI I TIRANES, FAKULTETI I DREJTESISE Diplomuar “Jurist”
1997-2000 SHKOLLA E MAGJISTRATURES, TIRANE Titulluar “Magjister”

PERSHKRIM I KUALIFIKIMEVE
Gusht 1999 Kurs trajnimi “MBI KRAHASIMIN E TE DREJTES PROCEDURALE PENALE TE BRENDESHME” VARSHAVE, POLONI
Qershor 1999 “MBROJTJA E TE DREJTAVE TE NJERIUT” GJYKATA EUROPIANE E TE DREJTAVE TE NJERIUT, STRASBURG, FRANCE
Shkurt 2000 Kurs trajnimi “KUADRI LIGJOR DHE PRAKTIKA KUNDER KRIMIT TE ORGANIZUAR” I.S.I.S.C. SIRAKUZE, ITALI
Korrik 2000 “KUADRI LIGJOR DHE PERMIRESIMET E MUNDESHME NE LEGJISLACIONIN E PUNES NE SHQIPERI”
Mars 2001 “REFORMA NE SISTEMIN GJYQSOR” TRANSPARANCY INTERNATIONAL, BULLGARI
Tetor 2004 “FUQIZIMI I KOALICIONIT ANTI-KORRUPSION” TRANSPERANCY INTERNATIONAL, BULLGARI

EKSPERIENCA
1999-2000 GJYQTAR, Prane Gjykates Se Shkalles Se Pare Tirane
2000- 2005 AVOKAT, prane Dhomes se Avokateve Tirane (Studio ligjore “ALIBEAJ & Ass.”)
2003- 2005 Drejtor Ekzekutiv “INSTITUTI I STUDIMEVE DEMOKRATIKE”
2004 Ekspert i sistemeve dhe legjislacionit zgjedhor
2006 PEDAGOG ne universitet, “E drejta Kushtetuese”

*Sokol Olldashi-Minister i Puneve Publike,Transportit Dhe Telekomunikacionit
Tel: +355 4 234647
E-mail: solldashi@mpptt.gov.al

Tė dhėna personale
Kombėsia Shqiptare
Datėlindja 17. 12. 1972
Statusi civil I martuar, me dy djem
Gjuha amtare Shqiptare


Arsimi dhe kualifikimi
2004 Kolegji i Mbrojtjes, pranė Komandės sė Doktrinave (Politikat e Sigurimit Kombėtar)
Tetor 1991 - Qershor 1995 Fakulteti i Drejtėsisė, Universiteti i Tiranės. (Diplomuar jurist)
Shtator 1987 – Qershor 1991 Shkolla e Mesme e Pėrgjithshme, “Naim Frashėri”, Durrės. (Diplomuar me “Medaljen e Artė”).


Gjuhėt e huaja

Anglisht
Italisht


Eksperienca profesionale

Nėntor 1999 – Qershor 2001
Kryeredaktor nė televizionin ATN1

Tetor 1995 - Nėntor 1999
Zėvendėskryeredaktor pėr politikėn nė gazetėn "Albania"

Tetor 1994 - Janar 1996
Reporter pranė Agjencisė Telegrafike Shqiptare (ATSH)


Veprimtari politike
Maj 2002 – nė vazhdim Kryetar i Forumit Rinor tė Partisė Demokratike (FRPD)
Maj 2005 - nė vazhdim Kryetar i Partisė Demokratike tė Tiranės
Qershor 2001 – Maj 2005 Deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė

Nėnkryetar i Komisionit tė Pėrhershėm tė Mandateve, Imunitetit dhe Regullores nė Kuvendin e Shqipėrisė
Anėtar i Komisionit tė Punėve tė Jashtme nė Kuvendin e Shqipėrisė
Kryetar i Komisionit Hetimor pėr shqyrtimin e ligjshmėrisė sė pėrdorimit tė fondeve publike dhe tė ardhurave tė tjera nė Ministrinė e Kulturės dhe Bashkinė e Tiranės pėr periudhėn 1992-2002, si dhe zbatimin e ligjshmėrisė pėr zhvillimin urbanistik nė Tiranė nė periudhėn 1992-2002.
Anėtar i Komisionit Bipartizan pėr shqyrtimin e vėrejtjeve dhe rekomandimeve tė Raportit Pėrfundimtar tė OSBE/ODIHR-it pėr zgjedhjet parlamentare tė qershorit 2001
Korrik 2005 – nė vazhdim Deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė, zgjedhur nė zonėn elektorale 26.

*Fatos Beja -Ministėr i Arsimit dhe Shkencės
Tel: +355 4 240468
E-mail: fbeja@mash.gov.al

Tė dhėna personale
Kombėsia Shqiptare
Datėlindja 1948
Statusi civil Martuar

Gjuha Amtare
Shqiptare


Karriera politike
1992-1997 Keshilli Dipllomatik i Presidentit te Repuplikes
1996-1997 deputet i PD-se
1997-1999 Sekretar Organizativ i PD-se
1999-2001 Sekretar i Burimeve Njerezore
2001-2005 Deputet, N/Kryeta i komisionit te ligjeve

Veprimtaria Profesionale
Profesioni Filolog dhe Politikan
1971-1982 perkthyes dhe redaktor prane Agjensise Telegrafike Shqiptare
1982-1985 redaktor i Revistes Arkeologjike ''Iliria''
1985-1992 Bashkepunetor Shkencor ne Institutin e Gjuhesise e Letersise,Akademia e Shkencave
1978-1981 .petagog i jashtem ne UT

Arsimimi
1970 Universiteti i Tiranes dega Filologji
1992 Kurse specializimi per Dipllomaci Gjeneve
1993 Uashington

1991 per Minoritetet
Budapest Doktor i Shkencave Filologjike

*Kosta Barka - Ministėr i Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Tel: +355 4 228340
E-mail: kbarka@mpcs.gov.al

Tė dhėna personale
Kombėsia Shqiptare
Statusi civil Martuar
Fushat e Ekspertizės
Lidership
Menaxhim
Burime Njerėzore
Zhvillim ekonomik
Inxhinieri
Pushtet Lokal
Arsimimi
1973-1979 Universiteti i Tiranės, Fakulteti i Gjeologjisė sė Minierave
1969-1974 Shkolla e mesme "Asim Zeneli", Gjirokastėr
Aktiviteti Politik
1997-vazhdim Anėtar kryesie i PBDNJ, Partia Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut
1991 Themelues i OMONIA-s
2000-vazhdim Sekretar i Pėrgjithshėm i OMONIA's
Eksperienca Profesionale
Shtator 2005-nė vazhdim Ministėr i Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta
Mars 2001-Shtator 2005 Qarku Vlore, pėrgjegjės pėr Sarandėn dhe Delvinėn
1997-2000 Zėvendės Kryetar i Bashkisė sė Sarandės
1994-1997 Drejtor i Ndėrmarrjes Komunale, Sarandė
1973-1994 Menaxher i Ndėrmarrjes sė Gjeologjisė, Sarandė
Anėtarėsia
1999-vazhdim lnstituti Ndėrkombėtar Sociologjik, Sarandė
1998-vazhdim Shoqata Ambientaliste, Sarandė

*Jemin Gjana -Ministėr i Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit
Tel: +355 4 232796
E-mail: egjana@mbu.gov.al

Tė dhėna personale
Kombėsia Shqiptare
Datėlindja 1950
Statusi civil Martuar, 3 fėmijė

Gjuha Amtare
Shqiptare

Arsimimi
1975 Ka mbaruar Fakultetin e Ekonomisė Agrare dhe diplomohet 19 vjet mė vonė pėr arsye tė pėrndjekjes nga ish regjimi i kohės. Gjatė viteve 1975-1990 punon si ekonomist nė strukturat e bujqėsisė dhe ndėrtimit nė Kukės dhe Pogradec

Kariera Politike
1991 Eshtė sekretar i degės sė PDSH Pogradec dhe anėtar i Kėshillit Kombėtar i PDSH nė mėnyrė tė vazhdueshme. Aktiviteti politik vazhdon si anėtar i kryesisė sė PDSH nė vitet 1997-2005, nėnkryetar i PDSH nė vitet 1999-2001 dhe Sekretar Organizativ nga 2005 nė vazhdim
1992-vazhdim Ėshtė deputet nė pesė Legjislatura tė Kuvendit tė Shqipėrisė
1992-1993 Ka kryer detyra tė ndryshme nė Kuvend si Kryetar i Komisionit Parlamentar tė Ekonomisė dhe Financave
1999-2001 Kryetar i Grupit Parlamentar tė PDSH
2001-2005 Kryetar i Komisionit Parlamentar tė Bujqėsisė dhe tė Ushqimit
2002-2005 Bashkėkryetar i Komisionit Parlamentar dypalėsh pėr reformėn Zgjedhore

Ka kryesuar disa Komisione tė Posaēme dhe hetimore Parlamentare. Aktualisht ėshtė Ministėr i Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit

*Ylli Pango - Ministėr i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve
Tel: +355 4 232488
E-mail: ypango@mktrs.gov.al

Tė dhėna personale
Kombėsia Shqiptare
Datėlindja 26.3.1952
Gjuha Amtare Shqiptare

Edukimi

Universiteti i Tiranės, Fakulteti i Shkencave tė Natyrės, Dega Matematikė 5-vjeēare;
Studime pasuniversitare nė fushėn Planifikim-Administrim tė Arsimit nė Universitetin e Bostonit, USA
(Humphrey Fellowship Program, Fulbright Exchange Program)

1994-1995 (Diploma e kėtyre studimeve ėshtė firmosur nga Presidenti Bill Klinton);
Studime pasuniversitare nė fushėn e Psikologjisė nė Fakultetin
Histori-Filologji, Universiteti Tiranės;
Universitetet e Barit-Itali, Granatės-Spanjė, Leuvenit-Belgjikė,
Montpellier-Francė dhe nė Universitetin e
Washingtonit, Seattle-USA.
Zotėron me diploma gjuhėt anglisht dhe frėngjisht.
Profesor, Doktor i Shkencave Psikologjike.

Veprimtaria profesionale

Profesioni: Pedagog, Dekan, Psikolog
1992-1994 Zėvendėsministėr i Arsimit (larguar pėr studime nė SHBA)
Nėnkryetar i Komisionit tė Lartė tė Kualifikimit Shkencor tė Shqipėrisė
Kryetar i Kėshillit Drejtues tė Radiotelevizionit Shqiptar

1999-2005 Dekan i Fakultetit tė Shkencave Sociale tė Universitetit tė Tiranės
1995-1996 Drejtues-menaxher nė Fondin Shqiptaro-Amerikan tė Investimeve
Drejtues i Seksionit tė Psikologjisė e Pedagogjisė nė Institutin e Studimeve Pedagogjike.
Drejtues apo pjesėmarrės hartues projektesh kombėtare e ndėrkombėtare: Pjesėtar i grupit drejtues tė ekspertėve dhe bashkautor i “Human Development Report”

1997-1998 (Kapitulli i problemeve sociale), (Raporti i Zhvillimit Human nė Shqipėri), Botim i PNUD;
Psikologjia e moshės e rinisė shkollore (studim kombėtar). Midterm Plan for ducation sector (500 faqe)Drejtues i hartimit tė strategjisė sė arsimit kombėtar 1993 dhe i botimit me tė njėjtin titull.
High education in Europe (1993-1994). (Bashkautor me kapitullin
“High Education in Albania). (Botim i Kėshillit tė Europės).

Veprimtaria politike
Zgjedhur nė: Legjislatura: XVII Zona zgjedhore: 38 Qarku: Tiranė Nr. i votave: 8418 Pėrqindja: 44,6%
Grupi dhe komisionet parlamentare
Grupi parlamentar i Partisė Demokratike
Komisioni parlamentar pėr Edukimin dhe Mjetet e Informimit
Publik, nėnkryetar.
Sekretare komisioni Arjana MERO Tel: +355 4 232602

*Lufter Xhuveli - Ministėr i Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave
Tel: +355 4 270630
E-mail: Ska

Tė dhėna personale
Kombėsia Shqiptare
Datėlindja 1941
Statusi civil Martuar, tre fėmijė
Gjuha Amtare
Shqiptare
Shkollimi
1962 Diplomuar pėr Agronomi, Tiranė
1974 Diplomuar pėr Ekonomi, Tiranė
Kualifikimi
1980 "Kandidat i Shkencave"
1984 "Doktor i Shkencave"
1986 "Profesor"
Aktiviteti Profesional
2005 e nė vazhdim Minister i Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave
2004-2005 Kryetar i Grupit Parlamentar "Tė Gjelbėrit"
2003 e nė vazhdim Zv. President i Konventės sė Barcelonės pėr MedPOL (zgjedhur nė Konferencen e MedPol-it Catania, Itali, Dhjetor 2003)
2002-2003 Ministėr i Mjedisit
2001-2002 Ministėr i Shtetit
1997-2001 Ministėr i Bujqėsisė dhe Ushqimit
1997-2001 Governator i Shqipėrisė pranė IFAD-it
1975-1997 Profesor i Gjenetikės sė Bimeve "Universiteti Bujqėsor i Tiranės"
1975-1988 Rektor i Institutit tė Lartė Bujqėsor tė Tiranės
1974-1975 K/Agronom i Ndėrmarrjes Bujqėsore "29 Nėntori" Lushnjė
1972-1974 Zv/Kryetar i Komitetit Ekzekutiv tė Rrethit tė Beratit
1969-1972 Shef i Seksionit tė Bujqėsisė nė Komitetin Ekzekutiv tė Rrethit tė Beratit
1962-1969 K/Agronom nė Kooperativėn Bujqėsore tė Kutallise nė Rrethin e Beratit
Gjuhė tė tjera
Anglisht
Italisht
Rusisht
Autor dhe bashkėautor ne 8 libra dhe tekste mėsimore:1.Pėrmirėsimi Gjenetik i Bimėve
2.Rrėzimi i Grurit dhe Lufta Kundėr tij
3.Eksperimentimi Shkencor nė Bujqėsi
4.Prodhimi i Farėrave
5.Pėrmirėsimi gjenetik dhe Prodhimi i Farėrave
6.Fitoteknia
7.Ēertifikimi i Farėrave
8.Fjalori Enciklopedik Shqiptar, (antėar i Redaksisė sė

Pėrgjithshme, anėtar i Redaksisė Biologji - Bujqėsi- Mjeksi;

autor i disa zėrave tė veēantė). Autor dhe bashkautor i mbi 25

artikuj shkencorė, tė botuar nė revista shkencore

ndėrkombėtare, nė SHBA, Francė, Gjermani, Itali, Holandė,

etj.. Recensent pėr 4 libra dhe artikuj shkencorė, tė botuara nga

autore tė huaj nga revista shkencore dhe institucione

ndėrkombėtare nė Itali dhe Holandė. Autor dhe bashkautor i

mbi 40 artikujve shkencorė, tė botuar nė revista dhe buletine

shkencore nė Shqipėri.
Bashkautor kryesor i 5 varieteteve tė reja tė grurit nė Shqipėri.

Libra dhe botime shkencore.
Aktiviteti politik dhe shoqėror
1988-1991 Zv.Kryetar i Komitetit Shqiptar pėr Mirėkuptim dhe Bashkėpunim Ballkanik
1991(Shkurt-Prill) Anėtar i Kėshillit Presidencial tė Republikės sė Shqipėrisė
1991-1992 Deputet i Kuvendit Popullor dhe Sekretar i Komisionit pėr Politikėn e Jashtme
1993-1994 Kryetar i Komitetit Ndėrkombėtar pėr krijimin e Internacionales Agrare ( Zgjedhur nė Bukuresht tė Rumanisė nga pėrfaqėsuesit e 11 partive)
1997-2001 Deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė
2001 nė vazhdim Deputet i Kuvendit tė Shqipėrisė
1992 nė vazhdim Kryetar i Partisė Agrare Ambjentaliste tė Shqipėrisė
Bashkėpunimi shkencor ndėrkombėtar
1981-1991 Kooperues shkencor me Universitetin e Nebraskes USA nė provėn ndėrkombėtare tė grurit
1991(Qershor-Korrik) Konsulent i FAO-s pranė Ministrisė sė Bujqėsisė tė Jemenit
1992-1996 Koordinator Kombėtar me Institutin Ndėrkombėtar tė Resurseve Gjenetike tė Bimeve (IPGRI), Romė, Itali
1999 nė vazhdim Koordinator Kombėtar me Institutin Ndėrkombėtar tė Resurseve Gjenetike tė Bimėve (IPGRI), Romė, Itali
1993-1996 Kooperues Shkencor me Bankėn Gjenetike tė Gaterslebenit,Gjermani
Organizator dhe pjesėmarrės i 5 ekspeditave shkencore ndėrkombėtare pėr koleksionimin e resurseve gjenetike tė bimėve nė Shqipėri, gjatė viteve 1993-1996 (me pjesėmarrjen e shkencetarėve gjermane, italianė dhe amerikanė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.EndratShqiptare.CoM
 
Qeveria(Kabineti) Vazhdim
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
EndratShqiptare.CoM :: Problematika shqiptare-
Kėrce tek: