BERATI FOREVER
 
ForumPortaliKėrkoRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Qeveria (Kabineti)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
SeRiOuSbOy
Antar i Forumit
Antar i Forumit
SeRiOuSbOy

Numri i postimeve : 53
Vendodhja : Europe
Registration date : 11/06/2008

Qeveria (Kabineti) Empty
MesazhTitulli: Qeveria (Kabineti)   Qeveria (Kabineti) EmptyFri Sep 26, 2008 1:59 pm

Kabineti I Qeverise Perbehet nga Keta Persona:

*Lulėzim Basha-Minister i Jashtem
Tel:+355 4 362170
E-mail:lbasha@mfa.gov.al


Tė dhėna personale:

Kombėsia Shqiptare

Gjuha Amtare Shqiptare

Aktiviteti Politik
Shtator 2005 dhe nė vazhdim Deputet i Legjislaturės XVII tė Kuvendit tė Shqipėrisė
Ministėr i Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit
Maj – Korrik 2005 Zėdhėnės i Fushatės Zgjedhore 2005
Maj 2005 dhe nė vazhdim Anėtar i Kryesisė sė Partisė Demokratike
Prill 2005 dhe nė vazhdim Anėtar i Kėshillit Kombėtar tė Partisė Demokratike
Janar 2005 dhe nė vazhdim Koordinator i Komitetit tė Orientimit tė Politikave, Partia Demokratike, Tiranė
Pėrgjegjės pėr koordinimin e punės sė ekspertėve dhe komisioneve tė KOP nė pėrgatitjen, diskutimin dhe shpalljen e 17 projekt- platformave qeverisėse nga KOP pėr Partinė Demokratike
Nėntor 2002 – Janar 2005 Kėshilltar Special pėr Tranzicionin. Departamenti i Drejtėsisė UNMIK, Prishtinė, Kosovė Pėrgjegjės pėr pėrgatitjen e tranzicionit tė Departamentit tė Drejtėsisė tė UNMIK drejt njė Ministrie tė Drejtėsisė tė Kosovės. Pėrfshinte pėrgjegjėsitė pėr hartimin e plan-veprimit dhe mbikqyrjen e fazave tė zbatimit tė kėtij plani
Tetor 2001–Nėntor 2002 Zv. Shef i Kabinetit tė Drejtorit tė Departamentit tė Drejtėsisė UNMIK
Korrik 2000–Tetor 2001 Kėshilltar Ligjor nė Departamentin e Drejtėsisė tė UNMIK
Maj 1998–Korrik 1999 Pjestar i skuadrės sė hetimit tė krimeve tė luftės nga forcat serbe nė Kosove:Tribunali Ndėrkombėtar pėr Krimet e Luftės nė ish Jugosllavi
Arsimi
Jurist (Meester in de Rechten ekuivalenti i LLM), i specializuar nė tė drejten Europiane dhe Ndėrkombėtare Publike nė Universitetin e Utrechtit nė Holandė

*Anila Godo-Ministre e Shendetesise
Tel:+355 4 362937
E-mail: agodo@moh.gov.al

Tė dhėna personale
Kombėsia Shqiptare
Datėlindja 05.01.1956
Statusi civil Martuar

Gjuha Amtare Shqiptare


Gjuhė tė tjera
Frėngjisht - njohuri tė mira, me dėshmi
Italisht - njohuri shumė tė mira, me dėshmi
Anglisht - njohuri tė miraPėrvoja personale
1980 – 1989 Mjeke pediatre e pėrgjithshme , D.P1989 e nė vijim Mjeke nė klinikėn e Onkohematologjisė1990 e nė vijim Pedagoge nė Fakultetin e Mjekėsisė
Kariera akademike
2003 - 2007 Zv. Dekane e Fakultetit tė Mjekėsisė ,Znj. Anila Godo ėshtė titullare e lėndės sė Hematologjisė Pediatrike, qė prej vitit 1990, dhe qė prej vitit 1995 edhe i Onkologjisė Pediatrike.
Botime
1996 “Doktor i Shkencave”,2000 Titulli pedagogjik “Profesor i Asociuar,Aktualisht nė proēes shqyrtimi pėr titullin akademik “Profesor”

*Bujar Nishani-Minister i Brendshem
Tel:+355 4 228167
E-mail: bnishani@moi.gov.al

Tė dhėna personale
Kombėsia Shqiptare
Datėlindja 29. 09. 1966

Gjuha Amtare
Shqiptare

Edukimi
1988 Akademia Ushtarake "Skėnderbej"
2004 Universiteti i Tiranės, Fakulteti Juridik; Instituti i Gjuhėve tė Huaja,
1996 San Antonio Teksas, USA; studimet pasuniversitare, Kaliforni (ShBA);
2004 Master pėr Studime Europiane

Veprimtaria profesionale
Profesioni: Ushtarak; Jurist.
1988 pedagog, Akademia Ushtarake Skėnderbej;
1993 Ministria e Mbrojtjes, marrėdhėniet me jashtė;
1994 Ministria e Jashtme, marrėdhėniet me NATO-n;
1996 Ministria e Mbrojtjes, Kabineti i Ministrit;
1997 nė profesion tė lirė; Kryetar i Forumit tė Ushtarakėve Euro-Atlantikė; Bordi i Institutit "Goethe".

Veprimtaria Politike
2001 Sekretar i Pėrgjithshėm, dega PD-sė, Tiranė;
2003 Anėtar i Kėshillit Bashkiak, Tiranė;
2004 Anėtar i Kėshillit Kombėtar tė PD-sė; 2005: anėtar i Kryesisė sė PD-sė.
Grupi parlamentar: PD
Komisioni pėr Sigurinė Kombėtare, Sekretar

*Gazmend Oketa-Minister I Mbrojtjes
Tel:+355 4 232675
E-mail: goketa@mod.gov.al

Tė dhėna tė pėrgjithshme

Emri Gazmend
Atėsia Nuri
Mbiemri Oketa
Datėlindja 14 dhjetor 1968
Vendlindja Durrės
Kombėsia Shqiptar

Arsimimi

1987 - 1993 Inxhinier pėr Ndėrtimet Civile – Industriale, pranė Fakultetit tė Inxhinierisė sė
Ndėrtimit, Universiteti Politeknik i Tiranės
1982 - 1986 Shkolla e Mesme e Pergjithshme “Gjergj Kastrioti“, Durrės
Kualifikimet pas Universitare

2002 - 2003 Specializim pasuniversitar pranė Universitetit Siegen, Gjermani.

Pėrvoja nė punė

2003 - 2004 Konsulent pranė “VOITH SIEMENS” Austri, nė Projektin e Rehabilitimit tė Hidrocentralit tė Bistricės.

1997 - 2003 Inxhinier projektues dhe administrator privat nė sipėrmarrje private ndėrtimi.

1995 - 1997 Specialist pranė Njėsisė sė Drejtimit tė projektit tė Bankės Botėrore tė Rehabilitimit tė Ujėsjellėsit Durrės.

1994 - 1995 Pedagog nė Fakultetin e Inxhinierisė sė Ndėrtimit, Tiranė

Pėrvoja dhe pėrfshirja nė politikė

Mars 2008 Ministėr i Mbrojtjes i Republikės sė Shqipėrisė
Mars 2007 Zėvendėskryeministėr i Republikės sė Shqipėrisė

Mars 2008
Janar 2006 President i radhės i CEI (Central European Initiative Parliamentary Dimension)

Nėntor 2005 Kryetari i PD, Zėdhėnės i Partisė Demokratike.
Korrik 2005 Deputet i qytetit tė Durrėsit, zona nr.29.
Anėtar i Komisionit Parlamentar pėr Ēėshtjet ligjore, Administratėn Publike dhe tė Drejtat e Njeriut.
2003-2005 Anėtar i Kėshillit Bashkiak tė qytetit tė Durrėsit
2004 Nėnkryetar i Partisė Demokratike, dega Durrės

Gjuhėt e Huaja

Anglisht, shumė mirė
Italisht, shumė mirė

Gjendja Civile
I martuar. Ka dy fėmijė


*Majlinda Bregu-Ministre E Integrimit,Zedhenese e Qeverise
Tel: +355 4 228358
E-mail: majlinda.bregu@mie.gov.al

Tė dhėna personale
Kombėsia Shqiptare
Datėlindja 19 maj, 1974
Statusi civil Martuar, dy fėmijė
Gjuha Amtare
Shqiptare
Gjuhė tė tjera
Anglisht
Italisht
Spanjisht
Aktivitetet politike
Mars 2007 - nė vazhdim
Ministėr i Integrimit Europian
Mars 2007 – nė vazhdim Zėdhėnėse e Qeverisė
Korrik 2005 – nė vazhdim Deputete e Parlamentit, Partia Demokratike (PD)
Korrik 2005 – Mars 2007
Kryetare e Delegacionit Parlamentar Shqiptar nė Parlamentin Europian
Anėtare e Komisionit Parlamentar pėr Shėndetin dhe Ēėshtjet Sociale
Kryetare e nėn-komisionit pėr Tė Miturit dhe Barazinė Gjinore
Prill 2004 Anėtare e Kėshillit Kombėtar tė Partisė Demokratike
Janar 2004 Koordinatore e Politikave Sociale nė Komitetin e Orientimit tė Politikave, PD
Shkurt 2007 Zėdhėnese e fushatės sė zgjedhjeve vendore
Pėrvoja personale
Shtator 2005–nė vazhdim
Pedagoge e ftuar, Universiteti i Tiranės, Fakulteti i Shkencave Sociale.
“Metodat e kėrkimit Shkencor & Ēėshtjet Gjinore”.
2004 – 2005 Koordinatore Kombėtare e Institutit Gjinor, Universiteti i Tiranės
1996 - 2005 Lektore, Universiteti i Tiranės, Fakulteti i Shkencave Sociale.
"Metodat e kėrkimit Shkencor & Ēėshtjet Gjinore”

1992 – 2005 Programe dhe produksion nė Media
Kariera akademike
2001 - 2004
Doktoraturė, Universiteti i Urbinos, Itali nė “Sociologjia e fenomeneve kulturore dhe procesit normativ”
2001 - 2003 Master nė Studimet e Politikave Sociale, Universiteti i Tiranės.
1992 - 1996 Diplomė nė Shkenca Sociale, Fakulteti i Shkencave Sociale, Universiteti i Tiranės.
1997 - 2004 Praktika dhe kurse me kohėzgjatje mesatare nė Universitetin Mc Gill,Montreal, Kanada;
Instituti NOVA pėr kėrkimin shkencor dhe Politikat Sociale, Oslo,
Norvegji; Universiteti Viadrina, Gjermani etj.
Botime

Shkrime tė shumta mbi Ēėshtjet Gjinore & tė Drejtat e Njeriut:
1998 UNDP, “Human Development Report”.Bashkė-hartuese nė seksionin pėr abuzimet nė familje nė Shqipėri.
2001 “Monitorimi i medias i dhunės nė familje”, 2001 & 2002, botuar nga Qendra e Grave. Bashkė-autore
2003 “Monitorimi i medias i dhunės nė familje”, 2003 & 2004, botuar nga Qendra e Grave. Bashkė-autore
2003 “Kėrkim cilėsor pėr shkencat sociale”, libėr shkollor pėr studentėt. Bashkė-autore
2004 “Dhuna nė familje dhe sistemi gjyqėsor” Manual pėr pėrdorim. Bashkė-autore
2004 “Roli i medias nė prezantimin nė publik tė ēėshtjeve sociale”.
2006 “Dhuna nė familje nė Shqipėri – Prezantim i situatės aktuale”. Bashkė-autore
2006 “Vlerėsim i kapaciteteve tė punonjėsve tė kujdesit shėndetėsor pėr tė adresuar problemet qė lidhen me gjininė”. Bashkė-autore
2006 “Strategjia Kombėtare pėr Barazinė Gjinore”. Bashkė-autore


*Ridvan Bode-Minister i Financave
Tel: +355 4 228405
E-mail: rbode@minfin.gov.al

Tė dhėna personale
Kombėsia Shqiptare
Lindur 26 Qershor 1959
Statusi civil Martuar
Gjuha Amtare
Shqiptare
Edukimi
1974-1978 Shkolla e mesme e pėrgjithshme Gjirokastėr
1979-1983 UB Tiranė, diplomuar "Financier i Lartė"
Studime Pasuniversitare
1992-1993 Montpellier, Francė "Diplome de Specialisation Post Universitaire" (DSPU), me vlerėsimin "Cum Maxima Laude"
1992-1995 Pėrfundon ciklin e thelluar tė studimeve pasuniversitare Montpelier France dhe fiton titullin "Master of Science" nė opsionin "Kėrkim shkencor", me vlerėsimin "Cum Maxima Laude"
Deputet nė Legjislaturat
Viti 1996 Zona elektorale Nr 100 Korēė
LegjislaturaXIII Grupi Parlamentar i Partisė Demokratike

Viti 2001 Deputet i listės shumėemėrore
Legjislatura XV Grupi Parlamentar i Partisė Demokratike

Viti 2005 Deputet i zonės elektorale 81 Korēė
Legjislatura XVI Grupi Parlamentar i Partise Demokratike
Karriera politike
1996-1997 Minister i Financave
1996-1997 Deputet nė Kuvendin e Shqipėrisė
1997-1999 Sekretar i Pėrgjithshem i PDSH, anėtar i kryesisė sė PDSH, anėtar i Kėshillit Kombėtar tė PDSH
1999-2001 Sekretar i Pėrgjithshėm i PDSH, anėtar i kryesisė sė PDSH, anėtar i Kėshillit Kombėtar tė PDSH
2001-2005 ne vazhdim Sekretar i Pėrgjithshėm i PDSH, anėtar i kryesisė sė PDSH, anėtar i Kėshillit Kombėtar tė PDSH, Deputet nė Kuvendin e Shqipėrisė
Karriera profesionale
1983-1990 Shef i degės sė financės Prrenjas, Librazhd
1991-1995 Pedagog i Analizės Financiare nė Universitetin Bujqėsor Tiranė
1995-1996 Drejtor i Drejtorisė sė Pėrgjithhshme tė Doganave, Ministria e Financave
1996-1997 Ministėr i Financave
1996 nė vazhdim Karrierė politike, Sekretar i Pergjithshėm i PD-sė, deputet nė Kuvendin e Shqipėrisė
2002 nė vazhdim Bashkėpunėtor e lektor i jashtėm Fakulteti Ekonomik (UT)
Titull ,Grada Shkencore
"Diplome de, Specialisation Post Universitaire" (DSPU) -France (Diplomė e Specializimit pasuniversitar)
"Master of Science" -France (Mjeshtėr Kėrkimor Shkencor nė ekonomi)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://WwW.EndratShqiptare.CoM
 
Qeveria (Kabineti)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
EndratShqiptare.CoM :: Problematika shqiptare-
Kėrce tek: